Uroczyste obchody Chrystusa Króla

25 listopada – w ostatnią niedzielę roku liturgicznego przypada uroczystość Chrystusa Króla.

Pod tym wezwaniem jest jeden z dwóch kościołów katolickich obrządku łacińskiego naszej dzielnicy Zatorza przy ulicy Okrzei. Wiernym, Kapłanom i wszystkim ludziom dobrej woli życzymy królestwa bożego w sercach, rodzinach , mieście i ojczyźnie.

W tym dniu przypada również uroczystość św. Katarzyny, patronki Kolejarzy. Naszą dzielnicę zamieszkują w głównej mierze rodziny kolejarskie. Jeszcze kilka lat wcześniej dominowali na Zatorzu. Było przedszkole kolejowe, Technikum Kolejowe, Zakłady naprawcze ZNTK i ZNLE ,Przychodnia Zdrowia – kolejowa i największy węzeł kolejowy – obok tarnogórskiego – kolejowy.

To już przeszłość.

Czekamy na fundusze spójności z Unii Europejskiej za to, że ich nie ma. Pozostała tradycja i pamięć.

I pozostał Kościół Chrystusa Króla – Kościół Kolejarzy. Dlatego dzisiaj odbyła się uroczysta msza święta w intencji żyjących i zmarłych Kolejarzy oraz za ich rodziny. Przewodniczył jej Proboszcz parafii – ks. Jacek Orszulak w koncelebrze z ks. Adamem Koppel oraz poczty sztandarowe Kolejarzy, Solidarności i Górników. Ksiądz proboszcz od dzisiaj jest kolejnym Kapelanem Kolejarzy. Życzymy mu aby święta Katarzyna otoczyła go opieką i umocniła poprzez Jego posługę całą społeczność kolejową naszej diecezji.

25 listopada to również zachowany od 54 lat w pamięci krzyk starej kobiety: „ Januńciu, co ty robisz!, Januńciu, gdzie bierzesz dzieci – w nieznane!” I uwięzła w gardłach mężczyzn rozpacz i strach. I łzy jak grochy.

Na podstawie http://zatorze.gliwice.pl/1